Vnímanie tepla a chladu

Mária Danková, Renata Domčeková

Percepcia

PhDr. Martin Jakubek

30. 11. 2001

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vnímanie tepla a chladu

Úvod

Udržanie konštantnej teploty vnútorného prostredia organizmu je jednou zo základných podmienok prežitia človeka. V tejto práci sa pokúsime popísať základné mechanizmy vnímania tepla a chladu a poukázať na ich úlohu pri udržiavaní stabilnej teploty tela a teda aj života človeka.

Význam vnímania tepla a chladu pre udržanie života človeka

Optimálnou teplotou pre priebeh chemických reakcií v ľudskom tele je teplota 37 oC. Už pomerne malé odchýlky od tohto optima môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy alebo dokonca smrť. Nasledujúca tabuľka prináša údaje o vplyve teplotných zmien na ľudský organizmus.

Telesná teplota

Priemernými hodnotami telesnej teploty človeka meranej ráno v pokoji sú:

37,5 oC v konečníku,

37,0 oC v ústnej dutine a

36,5 oC v podpazuší.

Priemernou teplotou kože je 33 oC.

Pokles telesnej teploty na 35 oC sa prejavuje triaškou.

Pri poklese teploty na hranicu 34 oC sa objavuje ospalosť, nechuť k pohybu a pocit tuhnutia svalov.

Pokles telesnej teploty pod 30 oC má za následok stratu vedomia.

Pri teplote tela nižšej ako 27 oC dochádza k srdečnej fibrilácii a ku smrti.

Ak naopak stúpne teplota prostredia na 60 oC, začne sa zvyšovať teplota telesného jadra.

Za kritickú sa pokladá telesná teplota 42 - 43 oC. Pri tejto teplote hrozí zlyhanie obehového systému.

Udržanie potrebnej konštantnej teploty tela zabezpečujú zložité regulačné mechanizmy. Pre správnu termoreguláciu sú potrebné presné údaje o momentálnej teplote tela a prostredia, ktoré organizmus získava prostredníctvom špecializovaných receptorov umiestnených v koži.

Fyziológia vnímania tepla a chladu

Vnímanie tepla zabezpečujú kožné receptory nazývané Ruffiniho telieska a vnímanie chladu zabezpečujú Krauseho telieska. Z receptorov sa informácia o teplote prenáša vo forme vzruchu aferentnými nervovými dráhami do temenného laloka predného mozgu, kde sa spracuje a mení sa na vnem.

Prvé vedecké experimenty týkajúce sa vnímania tepla a chladu

Už v rokoch 1883 - 1885 fyziológovia Blix (Švédsko), Goldscheider (Nemecko) a Donaldson (USA) nezávisle na sebe skúmali prítomnosť bodov v koži, citlivých na určité podnety a poskytujúcich rôzne zmyslové kvality. Po týchto prvých pokusoch nasledovalo množstvo experimentov, zameraných na povahu a rozmiestnenie citlivých bodov na ľudskom tele.

Na identifikáciu bodov citlivých na teplo a chlad experimentátori používali napríklad medené alebo mosadzné tyčinky s tupým hrotom, ktoré prikladali na rôzne miesta na povrchu tela. Ponáraním do teplej alebo studenej vody udržiavali tieto tyčinky v teplote niekoľko stupňov nad alebo pod teplotou kože. V súčasnosti sa na tieto účely používajú pomôcky, ktoré umožňujú oveľa presnejšie nastavenie teploty, napríklad elektrické “letovacie ceruzky”. V prípade bodov citlivých na chlad sa používali napríklad medené tyčinky vložené cez gumovú zátku do trubice vyplnenej vodou a ľadom. Teplota tyčinky sa korigovala vyťahovaním alebo ponáraním do trubice. Prikladaním takýchto zahriatych alebo ochladených tyčiniek sa identifikovali citlivé body, ktoré sa presne zakresľovali do štvorčekovej mriežky. Podobným spôsobom sa identifikovali aj body citlivé na bolesť a tlak.

Počet receptorov tepla a chladu

Z výsledkov experimentov vyplynulo, že najpočetnejšie zastúpené sú body citlivé na bolesť, nasledujú body citlivé na tlak, na chlad a najmenej je bodov citlivých na teplo. Výsledky podrobného skúmania kože, prevádzaného Strungholdom a inými, zhromaždil a publikoval von Skramlik (1937).

Porovnanie počtu bodov citlivých na chlad a na teplo s ostatnými citlivými bodmi v koži (podľa von Skramlika):

Počet citlivých bodov na cm2 BolesťDotykChladTeploČelo1845080,6Špička nosa44100131Hruď1962990,3Volárna strana predlaktia2031560,4Chrbát ruky1881470,5Bruško palca60120--

Paradoxný chlad a paradoxné teplo

Jedným z najzaujímavejším javov, súvisiacim s dráždením bodov citlivých na chlad a na teplo, je paradoxný pocit chladu navodený teplým podnetom. Ako prvý tento jav zaznamenal von Frey (1895). Zistil, že pri stimulácii bodu pre chlad horúcim podnetom sa dostaví pocit chladu. Tento paradoxný pocit však možno vyvolať iba podnetom s pomerne vysokou teplotou (nad 45 oC). Pre vyvolanie paradoxného pocitu chladu je dôležité, aby sa stimulácia vykonala cielene iba na daný bod pre chlad a nie plošne. Pri plošnom priložení podnetu nad 45 oC totiž dôjde aj ku stimulácii receptorov tepla, ktoré svojou reakciou maskujú pocit chladu. Thunberg (1901) však zistil, že paradoxný chlad možno dosiahnuť plošnou stimuláciou dobre zahriatej kože. Pri svojom experimente aplikoval na 2 minúty teplotu 45 oC na prednú stranu predlaktia a potom okamžite plošne stimuloval túto oblasť teplotou 48 oC. Dostavil sa čistý pocit chladu, do ktorého neskoršie prenikalo určité teplo. Tento výsledok je možné vysvetliť adaptáciou receptorov tepla na teplotu 45 oC. Takto adaptované receptory tepla potom na teplotu 48 oC reagovali len slabo, čím umožnili receptorom chladu reagovať nemaskovane. Existuje mnoho správ aj o paradoxnom teple, tento jav sa však dokazuje len veľmi ťažko.

Súčasná stimulácia receptorov chladu a tepla

Súčasná stimulácia receptorov chladu a tepla mierne horúcim podnetom vyvoláva pocit horúčosti (Alrutz, 1908). (Samozrejme, nemáme tu na mysli špecifický prípad stimulácie zahriatej kože, ktorá vyvoláva paradoxný chlad a ktorú sme popísali vyššie.) Alrutz udáva nasledujúcu stupnicu pocitov pri takejto stimulácii nad fyziologickou nulou, ktorá tu predstavuje teplotu rovnajúcu sa teplote kože v bežných podmienkach..

Teplota podnetuPocit.Fyziologická nulažiaden tepelný pocitPrah pre teplosotva teploO niečo vyššieurčité teploParadoxný prah pre chladhorúčosť podobajúca sa tepluO niečo vyššiehorúčosť podobajúca sa chladuPrah pre bolesťpálivá horúčosťO niečo vyššie Čistá bolesť

Prahové hodnoty pre horúčosť a pálivú horúčosť sa u jednotlivých ľudí mierne líšia a sú závislé aj od teploty prostredia. Lowenstein a Dallenbach (1930) zisťovali tieto prahy na vzorke 100 ľudí pri izbovej teplote 20 - 25 oC. Prah horúčosti sa pohyboval od 40 do 46 oC (s priemerom 42 - 43 oC) a prah pálivej horúčosti sa pohyboval od 43 do 51 oC (s priemerom 46 - 47 oC).

Súčasnú stimuláciu receptorov tepla a chladu je však možné vykonať nie len mierne horúcim podnetom, ale aj dvoma rozdielnymi podnetmi. Súčasnú stimuláciu receptorov tepla teplým podnetom a receptorov chladu chladným podnetom je možné dosiahnuť špeciálnymi technikami. Výsledkom je pocit horúčosti, rovnako ako v prípade stimulácie oboch druhov receptorov mierne horúcim podnetom. Takáto horúčosť sa nazýva syntetická horúčosť.

Stimulácia receptorov sálajúcim teplom

V prípade stimulácie receptorov sálajúcim teplom sa dosiahli odlišné výsledky, ako pri stimulácii predmetmi, dotýkajúcimi sa kože. Ak je napríklad plocha podnetu oveľa menšia ako 2,50 cm2 , nevyvolá tento podnet pocit tepla, kým sa nedosiahne prah bolesti (Hardy a Oppel, 1937).

Rozmiestnenie receptorov tepla a chladu

Všetky oblasti vonkajšej kože sú vybavené všetkými štyrmi druhmi receptorov. Výnimku tvorí sliznica v ústach a krku, predná časť očnej gule a určité časti vonkajších genitálií.

Vnímanie tepla a chladu na očnej guli

Experimenty s očnou guľou prevádzal von Frey a zopakoval a vylepšil ich Strughold (1926). Výsledky sú uvedené v tabuľke:

 

 

 

 

Skúmaná oblasťTeplota podnetu (v oC) 28 - 3031 32 - 3839 - 4647 - 5152 - 5556 - 68PocitKoža viečkachladnýžiadnyteplýteplýhorúcipálivo horúcipálivýBočné spojivkychladnýžiadnyžiadnyžiadnychladnýpálivo chladnýpálivýSpodné spojivkyžiadnyžiadnyžiadnyžiadnyžiadnychladný pálivýpálivýOkraj rohovkychladnýžiadnyžiadnypálivýnevydržateľne pálivý

Interpretácia výsledkov uvedených v tabuľke:

· Koža viečka je citlivá na teplo aj na chlad, pričom fyziologickou nulou je v tomto prípade 31 oC (podrobnejšie informácie o fyziologickej nule sú uvedené v ďalšom texte).

· Bočné spojivky nevnímajú teplo. Nachádzajú sa v nich len receptory chladu. Receptory chladu reagujú na chlad, na mierne teplo nereagujú a na teplotu nad 46 oC reagujú paradoxným chladom. Pálivý chlad možno vysvetliť ako kombináciu tohto paradoxného chladu a bolesti, spôsobenej vysokou teplotou. Teplota nad 56 oC vyvoláva vo všetkých prípadoch už iba bolesť, spôsobenú podráždením receptorov pre bolesť.

· Spodné spojivky nevnímajú teplo ani chlad a ich jedinou odpoveďou na teplo je pálivý pocit, ktorý sa vyskytol, keď bola teplota dostatočne vysoká na to, aby podráždila receptory pre bolesť.

· Okraj rohovky je citlivý na chlad, nie je vôbec citlivý na teplo a prejavuje sa u neho nízky prah bolesti. Paradoxný chlad tu zaznamenaný nebol, pretože už pomerne nízke teploty vyvolávajú pocit pálenia a bolesti.

Vnímanie tepla a chladu na genitáliách

Touto problematikou sa zaoberal von Frey (1895) a Hauer (1926). Skúmali glans penis a clitoris a zistili, že tieto časti tela sú citlivé na teplo, ale zmysel pre teplo nie je dobre vyvinutý. Zmysel pre chlad je vyvinutý dobre.

Vnímanie tepla a chladu na sliznici v ústach a v krku

Zmysel pre chlad sa v ústnej dutine a v hrdle vyskytuje častejšie, ako zmysel pre teplo (Kiesow, 1894). V nose sa kožné zmysly nachádzajú asi jeden centimeter od nosných dierok (Schriever a Strughold, 1926).

Adaptácia receptorov chladu a tepla

Rozsah adaptácie a fyziologická nula

Pokiaľ nejde o veľmi vysokú alebo veľmi nízku teplotu, receptory chladu aj tepla sa adaptujú na teplotu okolia. Ak vložíme ruku do nádoby s teplotou 38 oC, vnímame vodu ako teplú. Po určitom čase sa však naša koža na túto teplotu adaptuje a pocit tepla sa stratí. Teplota 38 oC v tomto prípade predstavuje fyziologickú nulu, teda teplotu, ktorá nevyvoláva žiadne teplotné pocity - teplé ani chladné. Podnet s teplotou vyššou ako 38 oC budú receptory, adaptované na teplotu 38 oC, pociťovať ako teplý. Podnet s teplotou nižšou ako 38 oC budú pociťovať ako studený. Z tohto vyplýva, že fyziologická nula je pohyblivá hodnota, meniaca sa v závislosti od teploty prostredia, na ktorú sa receptory adaptujú. Teplotný rozsah, v ktorom sa môže pohybovať hodnota fyziologickej nuly, je však ohraničený. Na podnety s príliš vysokou alebo príliš nízkou teplotou sa receptory už adaptovať nedokážu. Hraničné hodnoty teploty pre adaptáciu receptorov chladu a tepla boli predmetom výskumov viacerých vedcov, medzi ktorých patril aj Abbott (1914). Z jeho pokusov vyplýva, že tento rozsah je 17,5 - 40 oC. Podobné výsledky získal aj Gertz (1921), ktorý hornú hranicu určil na 41 - 42 oC a prikláňal sa k spodnej hranici cca 16 oC. Tvrdil, že spodná hranica určite nie je nižšia ako 12 oC. Pri adaptácii na chlad pozoroval, že pocit chladu sa objavoval prerušovane. Pocity chladu sa objavovali a mizli, až kým sa nedostavila úplná adaptácia. Adaptácia na teplo prebiehala plynulejšie. Ak bola teplota vody, do ktorej bola ruka ponorená, nižšia ako 18 oC, pocit chladu už nikdy úplne nevymizol. Subjekt popisoval pocit skrehnutosti (pocit hlbokého chladu a hlbokého tlaku), ktorý pretrvával aj po tom, keď koža sama už prestala podávať pocit chladu. Určiť spodnú hranicu preto bolo veľmi ťažké.

Rýchlosť adaptácie

Predmetom záujmu experimentátorov bola aj rýchlosť adaptácie. Holm (1903) a Gertz (1921) použitím temperátoru (prístroja na menenie teploty určitej oblasti kože) zisťovali, aký dlhý čas je potrebný na adaptáciu kože na chladný alebo teplý podnet. Zistili, že čas adaptácie sa predlžoval so zväčšujúcou sa vzdialenosťou teploty podnetu od teploty kože. Nasledujúca tabuľka ukazuje výsledky týchto meraní

(Počiatočná teplota kože: 31 - 32 oC.)

Aplikovaná teplotaTrvanie pocitu tepla alebo chladu (v sekundách)HolmGertz45 oC15240 oC12616230 oC3125 oC475220 oC7210215 oC11212610 oC165 5 oC210

Holmove výsledky sú istým spôsobom výnimočné, pretože udáva adaptáciu na teplotu až 45 oC na jednej strane a 5 oC na druhej strane (čo nie je v zhode s výsledkami, ktoré dosiahli Abbott a Gertz, ktorých výsledky navyše tiež nie sú úplne rovnaké). Tento jav je možno vysvetliť tým, že lokalizácia presnej spodnej a hornej hranice adaptácie je veľmi ťažká. Je potrebné brať do úvahy aj čiastočnú adaptáciu, ktorú subjekty v niektorých prípadoch nedokážu odlíšiť od úplnej adaptácie. To je zrejme aj prípad najnižších a najvyšších Holmových hodnôt uvedených v tabuľke.

V inom zaujímavom Gertzovom experimente sa podarilo dosiahnuť plynulú adaptáciu na meniacu sa teplotu. Aplikovanú teplotu postupne menil rýchlosťou 0,2 oC za minútu, pričom teplotný podnet neustále trval.. Výsledkom bolo, že subjekt nepociťoval ani teplo, ani chlad, hoci sa teplota postupne v priebehu 35 - 45 minút zmenila o 10 oC nahor alebo nadol. Zmena o 0,2 oC bola v tomto prípade zrejme prahom. Výsledky tohto experimentu však neznamenajú, že rýchlosť adaptácie na teplo alebo chlad je rovnomerná. Výsledky iných pokusov (Hahn, 1930) dokazujú, že krivka adaptácie nie je priamkou. Po ponorení ruky do horúcej vody prebehne väčšia časť procesu adaptácie v prvej polovici času, potrebného na úplnú adaptáciu.

Posúvanie fyziologickej nuly a zmena citlivosti na teplotné rozdiely

Pri adaptácii kože na vysokú teplotu sa ukázalo, že subjekt nevníma žiadne teplotné pocity nie len vo vode s takou teplotou, na akú sa adaptoval, ale ani vo vode s teplotou trocha nižšou alebo vyššou. Hovoríme teda nie o neutrálnom bode (fyziologická nula), ale o neutrálnej zóne, o rozsahu teplôt, pri ktorých subjekt s adaptovanými receptormi nepociťuje ani teplo, ani chlad. Experimenty potvrdili, že so vzrastajúcou vzdialenosťou fyziologickej nuly od normálnej teploty kože sa neutrálna zóna rozširuje. So vzrastajúcou vzdialenosťou fyziologickej nuly od normálnej teploty kože sa tiež znižuje citlivosť kože na teplotné rozdiely. Rozdielový prah v prípade ruky adaptovanej napríklad na teplotu 40 oC je väčší, ako rozdielový prah pri ruke v bežných podmienkach.

Záver

V tejto práci sme za zaoberali problematikou vnímania tepla a chladu najmä z fyziologického hľadiska. Teplota tela však nielenže môže mať vplyv na psychiku človeka, ale v niektorých prípadoch môže byť zrejme aj samotnou psychikou ovplyvňovaná. Príkladom sú doposiaľ úplne nepreskúmané schopnosti tibetských mníchov regulovať vlastnú telesnú teplotu v extrémnych podmienkach. Faktom zostáva, že teplota významným spôsobom vplýva na náš život a zrejme navždy zostane predmetom nášho bádania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zoznam použitej literatúry

Rita L. Atkinsonová, Richard C. Atkinson, Edward E. Smith, Daryl J. Bem, Susan Nolen-Hoeksema: Psychologie, 1. vydanie, Victoria Publishing, 1995.

Robert S. Woodworth, Harold Schlossberg: Experimentálna psychológia, SAV, 1959.

Josef Šimek: Čísla o lidském těle a jak jim rozumět, 1. vydanie, Victoria Publishing, 1995.

Mark R. Rosenzweig, Arnold L. Leiman, S. Marc Breedlove: Biological Psychology, Sinauer Associates, Inc. 1996.

James W. Kalat: Biological Psychology, 7. vydanie, Thomson Learning, Inc, 2001.

 

 

 

 

 

 

Príloha

Dva obrázky:

Koža.jpg

Ruffiniho a Krausovo teliesko.jpg